Достапни линкови

Србите на северот на Косово бараат референдум


Одборниците на собранијата на општините од северот на Косово денеска изјавија дека нема да ги прифатат косовските иснтитуции и најавија собирање потписи за реферндум со прашање: „Косово или прифаќање услови за добивање датум за преговори со Европската унија“. Тие оценуваат дека никој нема право да потпишува спогодба за воспоставување институции на, како што наведуваат, непризната држава на дел од територијата на Србија. Во Брисел денеска се одржува нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина.
XS
SM
MD
LG