Достапни линкови

Парламентот ќе го избира претседателот на Дагестан


Рамазан Абдулатипов
Претседателот на руската република Дагестан наместо на избори ќе биде именуван на функцијата од страна на Парламентот. Со 74 гласа за и 9 против пратенците денеска го усвои предлогот со кој отсега тие ќе имаат право да го избираат наредниот шеф на државата.
Во моментов претседател на земјата е Рамазан Абдулатипов, кој беше именуван на функцијата од рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG