Достапни линкови

Шојбле-помош за Кипар за стабилност на еврозоната


Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле предупреди дека ситуацијата на Кипар може негативно да влијае на еврозоната. Според него, доколку Кипар не добие помош ќе се соочи со банкрот.
Тој при отворањето на парламентарната дебата пред гласањето за меѓународниот план за спас за островската држава рече дека поддршката за Кипар е неопходна за да се гарантира стабилноста и ефикасноста на еврозоната.
XS
SM
MD
LG