Достапни линкови

Асад: Запад ја поддржува Ал Каеда во Сирија


Сиријскиот претседател Башар ал Асад
Сиријскиот претседател Башар ал Асад го обвини Западот дека ја поддржува Ал Каеда во граѓанската војна во неговата земја. Во интервју за сиријската државна телевизија Асад упати критики и до соседниот Јордан поради тоа што им дозволил на илјадници вооружени луѓе да влезат во Сирија. „Исто како што Западот во почетокот ја финансираше Ал Каеда во Авганистан и подоцна плати висока цена за тоа, така денес ја поддржува во Сирија, Либија и на други места и ќе плати цена во срцето на Европа и на Соединетите држави“, изјави тој, додавајќи дека Сирија нема друг избор од победа.
XS
SM
MD
LG