Достапни линкови

Нема напредок во разговорите меѓу премиерите на Србија и Косово


Повторно нема напредок во разговорите меѓу премиерите на Србија и Косово. Медиумите јавуваат дека неуспехот ги засенува можностите Србија да ги отпочне преговорите со Европската унија. Последните разговори меѓу премиерот на Србија Ивица Дачиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи траеа 14 часа со посредство на шефот на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон. Според Ештон, разликите меѓу двете страни се мали и површни.
XS
SM
MD
LG