Достапни линкови

Започна средбата на Ештон со Дачиќ и Тачи


Високата преставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон и премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи
Високата преставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ја започна трилатералната средба со премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи за нормализирање на односите меѓу двете земји. Дачиќ и Тачи претходно се сретнаа оделно со Ештон.
Поради одржувањето на средбата Европската Комисија вчера ги одложи извештаите за напредокот на Србија и Косово кон ЕУ, кои ќе бидат објавени денеска.
XS
SM
MD
LG