Достапни линкови

Обама-нападот во Бостон се истражува како терористички акт


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека нападот за време на маратонот во Бостан се истражува како акт на тероризам, иако властите се уште не знаат кој е одговорен. Во соопштението на Белата куќа Обама ги нарече бомбашките напади громорозен и кукавички чин и наведе дека се уште не е јасно дали странска или домашна група или пак некоја индивидуа стои зад нивната организација.
Три лица загинаа, меѓу кои и едно осумгодишно момче, а околу 170 беа повредени во нападот.
XS
SM
MD
LG