Достапни линкови

Светските лидери го осудуваат нападот во Бостон


U
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон кога од експлозии на две бомби во близина на целта на маратонската трка најмалку три лица биле убиени, а над 140 ранети. „Го осудувам ова бесмислено насилство кое е уште повеќе застрашувачко бидејќи се случува на настан што е познат по зближување на луѓето во светот во спорстки дух и хармонија“, изјави Бан Ки Мун. Рускиот претседател Владимир Путин нарекувајќи го нападот вараварско злосторство, понуди помош во истрагата.
XS
SM
MD
LG