Достапни линкови

Франција: обелоденото личното богатство на министрите


Франсоа Оланд
Француските министри за прв пат го открија нивното лично богатство што е дел од напорите на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд за обновување на довербата кај јавноста. Имотите на премиерот Жан Марк Аиро и на неговите 37 министри беа обелоденети на специјална веб страница. Најбогат меѓу министрите е шефот на дипломатијата Лорен Фабис со имот од шест милиони евра. Претседателот Оланд пред да биде избран на таа функција имал личен имот од 1,7 милиони евра.
XS
SM
MD
LG