Достапни линкови

Дубаи нареди екстрадација на таџикистански опозиционер


Протести против апсењето на Умрали Куватов
Судот во Дубаи нареди да биде екстрадиран таџикистанскиот опозиционер Умрали Куватов, кој е обвинет за измама на 1,2 милиони долари. Неговите роднини соопштија дека тој ќе поднесе тужба до повисок суд во Обединетите Арпаски Емирати. Куватов беше упасен по наредба Таџикистан во декември. Тој е бизнисмен кој имаше блиски врски со семејството на претседателот Емомали Рамон.
Во минатата година Куватов си замина од Душанабе и формираше нова политичка партија спротивна на онаа на Рамон.
XS
SM
MD
LG