Достапни линкови

Лавров-Русија е секогаш отворена за соработка со САД


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека земјата е секогаш отворена за соработка со САД, но само по услов на еднаквост и без мешање од страна. Лавров го даде коментарот по средбата со американскиот советник за безбедност Томас Донилон. Тие разговарале и за состојбата на Корејскиот полуостров за која, според нив нашле заднички јазик.
Американскиот државен секретар Џон Кери за време на разговорите во минатата недела истакна дека последните случувања имале сериозен и иритирачки ефект на билатералните односи меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG