Достапни линкови

Расмусен: Најголем ризик е непредвидливоста на Северна Кореја


Токио, 15.04.2013
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, кој е во посета на Токио, изјавил денеска за Ројтерс дека во врска со Северна Кореја, најголем ризик е непредвидливоста. Ние не знаеме ништо за нивните намери или начин на размислување, рекол Расмусен. НАТО најостро ги осудува провокативните акции на Северна Кореја, кои се закана за регионалниот и светскиот мир, и мора да се вложат максимални напори за воспоставување дијалог за мирно решение на актуелните тензии, истакнал Расмусен.
XS
SM
MD
LG