Достапни линкови

Турски пијанист осуден за богохулење


Фазил Сај
Судот во Истанбул му изрече 10 месеци условна затворска казна на познатиот турски пијанист Фазил Сај за богохулење. Судот го прогласи за виновен за повреда на религиозните чувства на дел од популацијата поради неговите постови на Твитер на кој напишал дека измамниците, крадците и лудите се алахисти. Инаку, Сај е критичар на владејачката партија во Турција, за која смета има скриена исламистичка агенда.
XS
SM
MD
LG