Достапни линкови

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот узбекистански колега Ислам Каримов денеска треба да одржат средба во Москва. Се очекува тие да разговараат за безбедносни прашања, особено за ситуацијата во Централна Азија по одлуката за повлекување на странските војници од Авганистан до крајот на 2014 година. Руско-узбекистански врски во моментов се затегнати поради одлуката на Узбекистан минатата година повторно да се повлече од рускиот договор за колективна безбедност.
XS
SM
MD
LG