Достапни линкови

Заврши истрагата за убиство на цивили во Авганистан


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го доби извештајот за истрагата за воздушниот напад на 6 април во кој загинале повеќе лица отколку што беше привично објавено. Карзаи изјави дека загинале 17 цивили, а не 11 во насилството во покраината Кунар.
Тој ги обвини талибанците и американските војници за нападот. Меѓу загинатите според него, имало 12 деца и 4 жени.
XS
SM
MD
LG