Достапни линкови

Русија инвестира 52 милијарди долари во вселенската програма


Восточни, 12.04.2013
Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија ќе инвестира 52 милијарди долари за вселенската програма до 2020-та година. Путин ова го соопшти на денот на космонатутите, при денешната посета на космодромот Восточни, кој е во изградба во регионот Амур. Путин додаде дека првото лансирање од овој космодром треба да се случи во 2015-та година, а со екипаж во 2018-та и оти ќе биде отворен за астронаути од сите земји.Моментално Русија го користи космодромот Бајконур во Казахстан.
XS
SM
MD
LG