Достапни линкови

Екс претседателот на Германија Вулф обвинет за корупција


поранешниот германски претседател Круистијан Вулф
Обвинителите во Хановер изјавија дека покренале обвинение за корупција против поранешниот германски претседател Кристијан Вулф. Тој е обвинет во врска со хотелска сметка од 4 илјади евра која му била платена нему и на неговото семејство од страна на еден филмски продуцент за време на Октоберфест во Минхен во 2008 година. Вулф си поднесе оставка на функцијата во февруари минатата година поради неколку обвинувања за поткуп и корупција.
XS
SM
MD
LG