Достапни линкови

Кипар ќе побара дополнителна помош од ЕУ


претседателот Никос Анастасијадис
Кипар ќе побара дополнителна помош од Европската унија, изјави претседателот Никос Анастасијадис. Тој додаде дека писмено ќе ги информира за ова барање претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо и претседателот на ЕУ Херман ван Ромпуј. Министрите за финансии од еврозоната ќе се состанат денеска во Даблин, за да разговараат за ослободувањето на првата транша од меѓународната помош за Кипар.
XS
SM
MD
LG