Достапни линкови

Џон Кери пристигна во Јужна Кореја


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во Јужна Кореја во рамките на четиридневната турнеја по источна Азија, која ја потресуваат тензии поради страхувањето дека Северна Кореја би можела да лансира ракета со среден дострел. Постојат претпоставки дека Пјонгјанг би можело да го стори тоа на 15 април кога во земјата се прославува 101 роденден на починатиот основач на Северена Кореја, Ким Ил Сунг. Инаку, планирано е Кери, во рамките на турнејата, да ги посети и Кина и Јапонија.
XS
SM
MD
LG