Достапни линкови

Советот за отпор во Иран отвори канцеларија во Вашингтон


Поддржувачи на Муџахедин-е Халк.
Најголемата опозициска коалиција, Националниот совет за отпор во Иран, отвори канцеларија во Вашингтон. На настанот присуствуваа неколкумина поранешни американски функционери, меѓу кои и поранешниот портпарол на Стејт департментот П.Ј. Кроули и поранешниот амбасадор на САД во ОН Џон Болтон. Пред седум месеци, ОН ја тргнаа организацијата Муџахедин-е Халк, која е најголема организација во коалицијата, од листата на терористички организации. Иран го осуди тој потег. Техеран ја смета Муџахедин-е Халк за терористичка организација.
XS
SM
MD
LG