Достапни линкови

ОБСЕ бара истрага за убиствата на новинари во Србија


Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ
Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатовиќ ги повика денеска српските власти да ги исполнат ветувањата и да го истражат убиството на Славко Чурувија, како и убиствата на други новинари. Мијатовиќ порача дека правдата се уште не е задоволена ниту 14 години по убиството на Чурувија, истакнувајќи дека подеднакво се нерасветлени и убиствата на новинарите Дада Вујасиновиќ и Милан Пантиќ.
Според неа, ако поттикнувачите на тоа насилство врз новинарите не бидат казнети, тоа праќа опасна порака дека таквите злосторства се толерираат.
XS
SM
MD
LG