Достапни линкови

Уругвај дозволи истополни бракови


Монтевидео, 10.04.2013
Парламентот на Уругвај го изгласа законот со кој се дозволуваат бракови меѓу истополни партнери. Се очекува овој закон брзо да стапи во сила, бидејки треба да го потпише претседателот на Уругвај, кој исто така го подржува. Ургувај е втората земја од Латинска Америка која го одоври склучувањето вакви бракови. Од 2010-та, тоа е дозволено во Аргентина.
XS
SM
MD
LG