Достапни линкови

Половина милијарда долари руски кредит за Србија


Архивска фотографија: Премиерите на Русија и на Србија, Дмитриј Медведев и Ивица Дачиќ.
Русија на Србија и одобри заем од 500 милиони долари и вети дека ќе го поддржи Белград во спорот со Косово. Но рускиот заем е само половина од износот кој му е потребен на Белград за да го врати економскиот раст оваа година, по рецесијата минатата година. Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека рускиот премиер Дмитриј Медведев му пренел дека Русија секогаш ќе ги поддржува српските пријатели, но дека решението за надминување на спорот со Косово мора да дојде од српска страна.
XS
SM
MD
LG