Достапни линкови

Србија се обидува да ги продолжи преговорите со Косово


Првиот потпретседател на српската влада Александар Вучиќ изјави денеска дека српските власти и денеска разговарале со западните партнери за начините како да се продолжи дијалогот меѓу Приштина и Белград и како да се најде заедничко решение.
Вучиќ по разговорите со германските и франциските парламентарци рече дека Србија бара долгорочно решение за односите со Косово и дека за тоа ќе се бори. Според него решението е клучот и дека земјата заслужува поддршка од ЕУ.
XS
SM
MD
LG