Достапни линкови

Коцијанчич нема информација за посета на Ештон на Македонија


Високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на Европската унија, Кетрин Ештон
Во моментов немам информација дека Високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, идната недела ќе го посети Скопје. Тоа е одговорот на нејзината портпаролка Маја Коцијанчич на шпекулациите дека Ештон во рамки на нејзината интензивна дипломатска активност на релација Белград и Приштина, идната недела би можела да пристигне и во Скопје. Коцијанчич не ја потврди, ниту исклучува можноста, туку само изјави дека нема таква информација.
Коцијанчич одби да коментира и која би била целта на таквата посета на Ештон на Македонија.
XS
SM
MD
LG