Достапни линкови

Сириски бунтовници со поддршка на Ал Каеда


Сириски бунтовници
Лидерот на Фронтот Ал Нусра, кој е еден од најактивните бунтовнички групи во Сирија му вети верност на лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахири. Пораката Абу Мухамед Ал Џавлани ја постираше на интернет, но се дистанцираше од евентаулно спојување на беговата група со ирачкиот огранок на Ал Каеда.
Фронтот Ал Нусра ја презема одговорноста за бомбашките напади во Дамаск и Алепо.
XS
SM
MD
LG