Достапни линкови

Одбележување на годишнината од смртта на Качински


Јарослав Качински на церемонијата за одбележување на смртта на неговиот брат
Полската власт и опозиција на оделни церемонии ја одбележаа годишнината од смртта на поранешниот претседател Лех Качински. Премиерот Доналд Туск ја предводеше церемонијата на воените гробишта во Варшава. Опозицискиот лидер Јарослав Качински, кој е брат близнак на поранешниот претседател организираше друг настан во претседателската резиденција.
Во авионската нереќа кај Смоленск, освен Качински загинаа и 95 патници.
XS
SM
MD
LG