Достапни линкови

Дачиќ-нема новости од ЕУ за продолжување на преговорите


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави денеска дека земјата е подготвена да ги продолжи преговорите со Косово за изнаоѓање решение, но дека засега нема новости од ЕУ за нивно евентуално рестартирање. Според него, властите немале контакти за евентуалните наредни чекори на ЕУ.
Дачиќ порача дека е подготвен да преговара за безбедноста на Србите во Косово, за полицијата, правосудството, како и за тоа дали ќе има апелационен суд за заедницата на српските општини во земјата.
XS
SM
MD
LG