Достапни линкови

Над 30 жртви во земјотресот во Иран


Мапа со епицентарот на земјотресот во Иран
Иранските медиуми јавија дека во силниот земјотрес кој го погоди југоисточниот дел на земјата загинале најмалку 30 луѓе, а околу 800 се повредени. Американскиот геоолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала се случил на 89 километри одалеченост од Бушер.
Според иранските локални власти нуклеарниот реактор во Бушер не бил оштетен од земјотресот. Околу 10 илјади луѓе живеат во регионот.
XS
SM
MD
LG