Достапни линкови

Русија-истрага против невладината Голос


Демонстранти пред седиштето на Голос
Руските власти соопштија дека отвориле случај против групата Голос која се бави со мониторинг на изборите. Министерството за правда ја обвини Голос дека била инволвирана во политичка активност и дека добивала пари од странство, иако не се декларирала како „странски агент“.
Голос негираше дека добивала финансии од странство во периодот кој е под истрага. Властите во изминатите недели извршија инспекција во десетици невладини организации во земјата.
XS
SM
MD
LG