Достапни линкови

Нуклеарната централа во Иран неоштетена во земјотресот


Мапа на земјотресот во Иран
Иранските локални власти соопштија дека нуклеарниот реактор во Бушер не бил оштетен од силниот земјотрес во кој загинаа три лица. Иранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала се случил на 89 километри одалеченост од градот и на длабочина од 12 километри, при што епицентарот се наоѓа во реонот Каки.
XS
SM
MD
LG