Достапни линкови

Додик сведочеше во корист на Караџиќ


Претседателот на Република Српска Милорад Додик за време на сведочењето
Претседателот на Република Српска Милорад Додик сведочеше во корист на одбраната на судењето на Радован Караџиќ, кој е обвинет за геноцид. Додик ги обвини наводните муслимански аспирации за исламистичка држава за војната во Босна на почетокот на 1990 година.
Додик пред Меѓународниот суд за криминал во поранешна Југославија рече дека првиот претседател на земјата и муслимански лидер Алија Изетбеговиќ наводно изјавил дека Босна треба да биде исламска држава под шеријатското право, што било основа за понатамошниот конфликт во земјата.
XS
SM
MD
LG