Достапни линкови

Египет-обвинувања за Морси поради крвавите немири


Папата на египетската коптска православна црква Тавадрос Втори
Папата на египетската коптска православна црква Тавадрос Втори го обвини исламистичкиот претседател Мухамед Морси за небрежност поради неговото справување со крвавото секташко насилство, како и нападот на главната катедрала во Каиро. Според него, Морси ветил дека ќе ја штити катедралата, што во реалноста не се случило.
Две лица загинаа во судирите во близина на катедралата по погребот на четворица христијани кои загинаа во насилството со мулиманите во минатата недела.
XS
SM
MD
LG