Достапни линкови

Земјотрес во близина на нуклеарна централа во Иран


Нуклеарната централа Бушер
Американскиот геолошки институт соопшти дека на 89 километри југоисточно од иранскиот град Бушер бил забележан земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала. Единствената нуклеарна централа на земјата се наоѓа во тоа подрачје. Се уште нема извештаи за жртви или штета од земјотресот.
Ројтерс јави дека силата на земјотресот можела да се почуствува низ заливот во Дубаи.
XS
SM
MD
LG