Достапни линкови

ОН загрижени за состојбата на Корејскиот полуостров


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун предупреди дека мал инцидент може да предизвика ситуацијата на Корејскиот полуостров да излезе од контрола. Предупредувањето од Бан Ки Мун е по барањето на Северна Кореја сите странски државјани да ја напуштат Јужна Кореја, поради ризикот од војна.
Во минатата недела Северна Кореја им препорача на странските дипломати да си заминат од Пјонгјанг бидејќи не може да им ја гарантира нивната безбедност
XS
SM
MD
LG