Достапни линкови

Пакистан-одложено сослушувањето на Мушараф


Первез Мушараф
Пакистанскиот Врховен суд ја одложи расправата против поранешниот претседател Первез Мушараф, кој е обвинет за предавство. Сослушувањето ќе се одржи на 15 април со цел да им се даде време на адвокатите на Мушараф да ја подготват одбраната.
69 годишниот пензиониран генерал е обвинет за предавство за време на неговиот режим од 1999 до 2008 година. Тој се врати во Пакистан во минатиот месец по четири години поминати во егзил.
XS
SM
MD
LG