Достапни линкови

Црна Гора: Вујановиќ е реизбран за претседател


Прелиминарните резултати од изборите во Црна Гора покажуваат дека кандидатот на владеачката Демократска партија и актуелен претседател Филип Вујановиќ е реизбран на функцијата.
Тој на изборите во Црна Гора освои 51,21 отсто од гласовите.
Државната изборна комисија соопшти дека неговиот против кандидат од опозицијата Миодраг Лекиќ освоил 48,79,
Лекиќ и неговиот Демократски фронт кажаа дека нема да прифатат трет мандат на Вујановиќ.
XS
SM
MD
LG