Достапни линкови

Баросо-Тачер без сомнение беше голем лидер


Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо
Претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо по повод смртта на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер изјави денеска дека таа без сомнение била голем лидер, првиот женски премиер во нејзината земја и во однос на тогашните околности ангажиран играч во ЕУ.
Според него Тачер ќе биде запаметена по придонесот и резервата во однос на нивниот заеднички проект. Баросо порача дека таа направила многу во обликувањето на Обединето Кралство, како и значајната улога на земјата во ЕУ, која опстојува денес.
XS
SM
MD
LG