Достапни линкови

Јоргиадис-Кипар без пари до крајот на месецот


Кипарскиот министер за финансии, Харис Јоргиадис изјави денеска дека до крајот на месецот земјата ќе ги исцрпи паричните резерви. Според него, Владата не подготвува и нема „план Б“.
Говорејќи пред парламентарната финансиска комисија Јоргиадис наведе дека исполнувањето на договорот со меѓународните кредитори и останувањето на Кипар во еврозоната и во Европската унија не е доведено под сомнеж.
XS
SM
MD
LG