Достапни линкови

Вучиќ: Србија нема да го потпише предлогот за Косово


Александар Вучиќ
Србија ќе побара од Европската унија повеќе време за да се постигне договор за спогодбата, која се однесува на етничката поделба на Косово, изјави денеска вицепремиерот Александар Вучиќ. Владата треба да предложи итно продолжување на преговорите, рече тој. Според Вучиќ, предлогот изработен со посредство на ЕУ „не ги зема предвид српските главни интереси и не треба да биде потпишан“.
XS
SM
MD
LG