Достапни линкови

Тунис-феминистка се плаши за својот живот


Илустрација
Деветнаесет годишната Тунижанка која ги за покажа нејзините гради на интернет вели дека се плаши за нејзиниот живот и дека поради тоа мора да ја напушти земјата. Украинската група на жени Фемен кои спроведуваат топлес демонстрации за поддршка на геј правата ја инспирирале девојката позната како Амина. Во март таа постираше топлес портрет од неа на Фејсбук со порака испишана на арапски на нејзините гради дека нејзиното тело и припаѓа на неа.
Фемен одржаа настан наречен „Меѓународен топлес Џихад“ со кој ги поддржаа муслиманските жени.
XS
SM
MD
LG