Достапни линкови

Украинскиот претседател помилува сојузник на Тимошенко


Јуриј Луценко
Украинскиот претседател Виктор Јанукович го помилува поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Луценко, кој е близок сојузник на поранешната премиерка Јулија Тимошенко, која беше осудена на 7 години затвор.
Во соопштението е наведено дека Јанукович потпишал декрет за помилување по жалбите на украински и европски официјални лица, меѓу кои и поранешниот полски претседател Александар Квасниевски и поранешниот претседател на Европскиот Парламент Пат Кокс. Вкупно шест лица биле помилувани.
XS
SM
MD
LG