Достапни линкови

Преговорите за иранската нуклеарна програма без напредок


Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон на преговорите во Алмати
Преговорите меѓу шесте светски сили и Иран за нуклеарната програма на земјата завршија без остварен напредок. Шефот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека дводневните разговори во Алмати не ги премостиле разликите меѓу двете страни. Иранскиот прегтоварачки шеф Саед Џалили изјави дека позициите на двете страни останале спротиставени.
Ова беше втора средба за нуклеарната програма на Техеран во помалку од два месеца.
XS
SM
MD
LG