Достапни линкови

Во Црна Гора денеска претседателски избори


Во Црна Гора дeнеска се оддржуваат претседателски избори. Во трка за претседателската фотелја се кандидатот за претседател на Демократската партија Филип Вујановиќ и неговиот опонент, независниот кандидат Миодраг Лекиќ.
Право на глас во Црна Гора имаат 511 илјади грѓани.
Претседателските избори ги следат претставници на меѓународните организации ОБСЕ/ОДИХР и од Парламентарното собрание на Советот на Европа.
XS
SM
MD
LG