Достапни линкови

Судир меѓу копти и муслумани во Египет


Најмалку 8 луѓе загинале при денешните судири на муслиманите и коптите во североисточниот дел на Египет јавиваат светските новински агенции. Новинската агенција Асошиетет прес јавува дека инцидентот настанал кога копти ставиле крст на ѕидот на еден мислимански институт по што настанала тепачка меѓу комптите и студентите во која се вмешале и локалните жители. Во градот кој се наоѓа на 40 километри од Каиро биле уапсени 15 учесници во тепачката, јавува агенцијата повикувајќи се на анонимен сведок на настанот.
XS
SM
MD
LG