Достапни линкови

Црногорците утре ќе бираат нов претседател


Во Црна Гора утре ќе се оддржат претседателски избори. Во трка за претседателската фотелја се кандидатот за претседател на Демократската партија Филип Вујановиќ и неговиот опонент, независниот кандидат Миодраг Лекиќ. Право на глас во Црна Гора имаат 511 илјади грѓани. Претседателските избори ќе ги следат претставници на меѓународните организации ОБСЕ/ОДИХР и од Парламентарното собрание на Советот на Европа.
XS
SM
MD
LG