Достапни линкови

Северна Кореја не им гарантира безбедност на странските амбасади


Амбасадите на земјите членки на Европската Унија во Пјонгјанг го разгледуваат предупредувањето од владата на Северна Кореја дека не може да им ја гарантира безбедноста во случај на конфликт. Маја Коцијанчиќ, портпарол на шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, изјави дека амбасадите се во постојан контакт и оти ја разгледуваат ново-настанатата ситуација. Северна Кореја е една од ретките земји во кои нема амбасада на Европската Унија, туку амбасади имаат некои земји членки.
XS
SM
MD
LG