Достапни линкови

Јужна Кореја ако е опасно ќе ги повлече работниците од Каесонг


Каесонг
Јужна Кореја ќе ги повлече работниците од заедничката индустриска зона од Северна Кореја доколку нивните животи бидат во опасност, изјави јужнокорејскиот министер за обединување Ро Кихл јае.
Неговата изјава доаѓа по најновите тензии на Корејскиот полуостров и одлуката на Пјонгјанг да не дозволи влез на нови работници од југот. Северна Кореја се закани и со нуклеарен напад кон Јужна Кореја и нејзиниот сојузник САД.
XS
SM
MD
LG