Достапни линкови

Меѓународните кредитори бараат намалување на грчката администрација


Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас во Атина се сретна со претставниците на тројката меѓународни кредитори од Европската Унија, Меѓународниот Монетарен Фонд, Европската Централна Банка кои вчера се вратија во Грција.
На состанокот, како што јави МИА, е разговарано за дополнителниот данок на имот, за намалувањето на бројот на државни службеници и други реформи кои Грција треба да ги спроведе во согласност со договорот со „тројката“.
Според високи владини извори, целта на грчката Влада е да ги реши сите отворени прашања пред следниот самит на министрите за финансии на еврозоната закажан за 12 април, на кој треба да се донесе одлука за доделување на следната транша од помошта за Грција.
XS
SM
MD
LG