Достапни линкови

Лавров во посета на Узбекистан


Лавров со претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов.
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска ќе го посети Узбекистан. Во Ташкент, Лавров ќе присуствува на состанокот на министрите за надворешни работи од Заедницата на независни држави.

Лавров во Узбекистан, доаѓа од Туркменистан каде имаше средба со претседателот Гурбангули Бердимухамедов.

Разговорите во Ашхабат биле фокусирани на меѓународните безбедносни прашања, како и на предизвиците при споделувањето на минералните богатства од Каспиското Море меѓу државите долж брегот.
XS
SM
MD
LG